Senegal’in aslanı: Youssou N’Dour

Peter Gabriel’i dinleyip de “In Your Eyes” adlı şarkısını bilmeyen var mıdır acaba? Neredeyse millî marş mertebesindedir ve konserlerinin demirbaş şarkısıdır.

Peter Gabriel’in Afrika’nın çapraz ritimlerine vurulduğu 90’lı yıllarda ta Senegal’den “otantik” bir sesi keşfetmesiyle müzik dünyamız şenleniverdi. Bu ses, Moussa Sow’un hemşerisi Youssou N’Dour idi. Peter Gabriel’in himayesinde ufak ufak konserlerine buyur ettiği bu Senegal aslanının The Lion adlı 1989 tarihli albümü ne kadar komplike bir müzik adamıyla karşılacağımızın ipuçlarıyla doluydu. Bu albümünde davulun başına oturan ismin Manu Katche olduğunu yazınca gözleriniz parlayacaktır eminim.

The Lion‘ın belleğimde iz bırakan şarkısı hâlâ ve hâlâ dinlediğim “My Daughter”dır. Bunu en iyi Yavuz Baydar anlar! Hatta anlatır! Yörünge adlı programıyla müzik evrenimi aydınlatıp genişleten bu usta DJ (evet, Yavuz Baydar çok iyi bir DJ’dir) ile 19 Temmuz 2012’deki Ramazanda Caz etkinliğinde Ahmad Jamal konserini ön sıralardan birlikte seyredişim ise bana kaderimin renkli mi renkli bir oyunuydu. Konserin bitiminde medeni cesaretimin elinden tutup Yavuz Baydar’ın yanına gittim, hem konser hakkında iki çift laf ettim hem eski bir Yörünge dinleyicisi olduğumu söyledim kendisine. Memnun oldu, teşekkür etti ve dahi “makine gibi tıkır tıkır işleyen” bu konserin ne kadar az seyirciyle buluştuğunu ifade edip hayretini, üzüntüsünü belirtti. Sıcak tavrından güç alarak Gergedan‘daki bir yazısına atıfta bulunduğumda (Holger Czukay ile Jon Hassell’dan dem vurmuştum) Haliç kıyısında Jon Hassell’ı dinlemenin harika bir şey olacağını söylemişti.

Yazıyı bağlamının vaktidir: Senegal’in medâr-ı ifitiharı Y. N’Dour’u 1990’da, Wembley Stadı’ndaki bu konserde “kartal” dansıyla tanımıştım takriben yirmi yıl önce. Peter Gabriel’in saz arkadaşlarını tanıttığı bölüm ve sahneye Y. N’Dour’ davet edip karşılıklı döktürdükleri anları tekrar seyrettiğimde gözlerim bir parça buğulanıyor; müzik denen o tılsımlı dilin, dostane, birleştirici gücünü görüp mutlu oluyorum. Çok “In Your Eyes” kaydı var YouTube adlı amme hizmeti sunan kanalda ama bu kayıt gerçekten de “tarihî” bir kayıttır. Kaçırmayın!


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: